Kilde: TV2 Øst
07. dec 2019, kl. 07:23 af Thomas Albrektsen
Passager nummer 3.225.572 passerede fredag formiddag en af Molslinjens automater på ruten mellem Aarhus og Odden. Det betyder ny passagerrekord på Kattegatruten.
Det oplyser Molslinjen A/S.
Så fra nu sætter Molslinjen passagerrekord hver eneste dag frem mod årsskiftet.
Og især vores succes med busruten, Kombardo Expressen er forklaringen på, at vi endnu engang kan sætte passagerrekord, udtaler Molslinjens administrerende direktør, Carsten Jensen, i en pressemeddelelse.
Venter 180.000 passagerer i december
Rekorden falder inden en af de allertravleste perioder for Molslinjens Kattegat-færger. Juletrafikken ventes at sende op mod 180.000 mennesker med bus og færge.
– Vi forventer mange gæster i december – så mange, at vi sætter en ekstra hurtigfærge ind på de travleste dage, så vi kommer op på at sejle med fire færger for at kunne få alle med, udtaler Carsten Jensen.