Aarhus Transport Group
  • Start
  • Om ATG
    • Bestyrelsens fokusområder
    • Medlemsskab i ATG
    • Vedtægter for Aarhus Transport Group
    • Kontakt bestyrelsen
    • Presse
    • Aarhus Transport Group – in english
      • The regulations of Aarhus Transport Group
  • Medlemmer
  • Bliv medlem
  • Indsatsområder
    • Udvidelsen af E45
    • Havnetunnel under Marselis Boulevard
    • Aarhus havn er hele Danmarks havn
  • Nyheder
  • Kontakt
  • Arrangementer
  • Søg
  • Menu Menu

BY AIR BY LAND BY SEA – opsamling fra årsmøde & læs bestyrelsens beretning

Du er her: Start1 / Nyheder2 / Nyt fra ATG3 / BY AIR BY LAND BY SEA – opsamling fra årsmøde & læs bestyrelsens be...
ForrigeNæste
123456789

By Air, By Land, By Sea … Disse begreber som indgår i Aarhus Transport Groups logo var også omdrejningspunktet for årsmødet 2019

Transport-, Bygnings og Boligminister Ole Birk Olesen lagde ud med at adressere alle områderne på de store linier. Med afsæt i regeringens infrastrukturplan og de derfra relaterede investeringer på DKK 112 MIA gik ministeren igennem de mange projekter, der er sat penge af til.

Ikke mindst en mulig Kattegatforbindelse ligger ministerens hjerte nær. Ministeren understregede, at muligheden for at gennemføre etablering af en Marselistunnel uden at blive udfordret af det kommunale anlægsloft entydigt ligger i at skabe 50% privat finansiering.

Aarhus Transport Groups bestyrelse vil senest efter et folketingsvalg tage kontakt til relevante politikere på Christiansborg for at få en konstruktiv dialog om, hvordan vi rent faktisk kan gennemføre projektet med disse forudsætninger. Der er brug for et stærkt samarbejde mellem lokale kræfter og landspolitikerne, hvis den fortsatte vejbetjening af Danmarks eksporthavn skal sikres.

Jens Stausholm

Efter ministeren blev forsamlingen løftet til de øvre luftlag gennem investor Jens Stausholms flyvende indlæg om visioner og planer for udviklingen af Aarhus Airport. Målet er at arbejde med de 3 indsatser:

  • Udvikling af rutenet. Ikke nok at tænke på at få ruter til lufthavne vi gerne vil rejse til  – i mindst lige så høj handler det om at sikre passagerer den anden vej. Her har Aarhus og Østjylland gode kort på hånden. Området rates som et af de allermest attraktive i Europa at besøge.
  • Sociale medier og markedsføring. Det nytter ikke at Aarhus Airport er en fantastisk lufthavn, hvis omverdenen ikke ser det. Der er derfor en kæmpe udfordring i at få skabt kendskab til de fordele og muligheder, der er i at flyve fra/til Aarhus Airport.
  • Bygninger og faciliteter. Jens Stausholm udtrykte det sådan ”vi har lige lidt med omgivelserne” vi skal have klaret. Der er vilje og mod til at gøre tingene anderledes.  Arealer, hangarer med plads til F16 fly og selve bygningerne skal tænkes på helt nye måder.

Med det superinspirerende indlæg blev der helt sikkert skabt nysgerrighed og interesse for den rejse Aarhus Airport er på vej ud på.

Havnepanelet

Derefter landede vi på et konkret spørgsmål om hvilke forudsætninger, der er nødvendige for den fortsatte udvikling af Aarhus Havn. Her kom vi både på land og vand med 4 stærke indlæg fra Havnepanelet bestående af:

Jesper Kristensen, Unifeeder – Carsten Jensen, Molslinjen – Jakob Flyvbjerg Christensen, Aarhus Havn – Peter Sørensen, Danske Fragtmænd

De 4 kom omkring emner som 4 spor til havnen – også under etablering af Marselistunnel, vand i havnen, samarbejder på havnen og byens forståelse for at Aarhus skal være en god by at bo i, men vigtigst at leve i. Forudsætningen herfor er at erhvervslivet og Aarhus Havn kan udvikle sig og skabe basis for job og indtjening meget bredt set.  Udvikling af Yderhavn og placering af rensningsanlæg var også emner panelet drøftede med en aktiv og spørgelysten deltagerskare.

Efter årsmødet blev foreningens ordinære generalforsamling afviklet.

Generalforsamlingen

Formandens mundtlige beretning kom omkring de emner Aarhus Transport Group har beskæftiget sig med det seneste år, den glædelige og betydelige fremgang i medlemstallet og  planerne om en styrket profilering.

Efter valg til bestyrelsen består denne af:

Henrik Kleis, DLA Piper

Peter Sørensen, Danske Fragtmænd

Henrik Munch Jensen, Aarhus Havn

Jess Abildskou, Abildskou

Henrik Flugt, Danske Fragtmænd

Valgt på generalforsamlingen for en toårig periode blev følgende genvalgt:

Jan Dam Poulsen, Blue Water Shipping

Kenneth Nielsen, Samskip

Peter Høgsberg, Aarhus Airport

Ny i bestyrelsen – valgt ligeledes for en 2 årig periode er

Jørgen Buhl, Aarhus Vognmandsforening

Download hele bestyrelsens beretning fra generalforsamlingen her:

Bestyrelsens beretning generalforsamling 2019

Del denne artikel
  • Del på Facebook
  • Del på Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Del på LinkedIn
  • Del via E-mail

Seneste indlæg

  • Aarhus Airport henter ny Route Development Manager i Genève
  • ÅRSMØDE OG generalforsamling Torsdag den 20. april – Aarhus Havn kl. 15.30-18
  • Ny kortlægning af danske havne igangsat
  • Aarhus Airport lander pilot som administrerende direktør
  • Aarhus Airport Hotel slår dørene op den 1. marts

Seneste kommentarer

    © Aarhus Transport Group | en del af HHKT, Fællesskab for Handelsliv, Håndværk, Kongres og Transport | Rådhuspladsen 5, 8000 Aarhus C
    Royal Arctic Line og Eimskip indleder historisk samarbejdeFoto lånt via http://www.ral.dk/nyheder/2019/april/royal-arctic-line-og-eimskip-indleder-historisk-samarbejde/fly paa landingsbanenKendt turismeprofil ny direktør i Aar Airport
    Scroll to top